5. خرید

1. صدور فاکتور خرید

از منوی سمت راست نرم افزار، گزینه را انتخاب می کنیم.

در صفحه ای که باز می شود  می توان ابتدا تاریخ فاکتور را به روز مورد نظر تغییر داد (تاریخ بصورت پیش فرض روز جاری را نشان می دهد)، سپس شخص یا شرکتی که از آن خریداری می شود را با استفاده از گزینه   مشخص کرده و با استفاده از بارکدخوان در قسمت کد کالا   بارکد کالای مورد نظر را اسکن (برای کالاهای دارای بارکد) و یا اینکه با استفاده از علامت بعلاوه سبز رنگ در قسمت کد کالا  لیست کالاها را باز و کالای مورد نظر را انتخاب می کنیم (برای کالاهای بدون بارکد)، در این حالت صفحه اعداد باز می شود که تعداد یا مقدار خریداری شده از کالا را مشخص می کنیم.

بعد از اینکه مقدار کالا مشخص گردید صفحه ای باز می شود که در آن اطلاعاتی از قبیل قیمت خرید واحد، قیمت روی کالای جدید، درصد تخفیف و قیمت فروش جدید وجود دارد که توسط کاربر باید مشخص شود و در نهایت با استفاده از دکمه تمامی اطلاعات ثبت می گردد.

در فاکتور خرید می توان اطلاعاتی از قبیل: تخفیف، کرایه حمل ، مالیات و عوارض، بسته بندی و یا توضیحات را نیز درج کرد.

بعد از ثبت فاکتور صفحه پرداخت باز می شود که در اینجا باید نحوه پرداخت را مشخص نمود.

دقت داشته باشید نحوه پرداخت ممکن است به صورت نقد، چک، فیش بانکی، کارت اعتباری و یا ترکیبی از این موارد باشد.

وقتی نحوه پرداخت مشخص و مبلغ آن وارد گردید با استفاده از دکمه  مبلغ پرداختی را به قسمت شرح پرداخت ها انتقال داده و با استفاده از دکمه  اطلاعات را ثبت می کنیم.

در این قسمت اگر اشنباهی در پرداخت انجام شده باشد، میتوان با راست کلیک و انتخاب گزینه حذف، آن را حذف کرد.

2. ویرایش فاکتور خرید

از منوی اصلی نرم افزار، گزینه فاکتور خرید را کلیک کرده و از منوهای باز شده گزینه ویرایش فاکتور خرید را انتخاب می کنیم.

در صفحه ویرایش آخرین فاکتور خرید در روز جاری نمایش داده می شود. در صورتی که فاکتور خرید مربوط به روزهای قبل مورد نظر باشد با استفاده از دکمه  صفحه ای باز می شود که می توان در آن  با تغییر تاریخ یا انتخاب حساب یا وارد کردن شماره فاکتور در قسمت پایین صفحه و انتخاب گزینه  به تمامی فاکتورهای خرید صادر شده دسترسی پیدا کرد و با انتخاب فاکتور مورد نظر و کلیک بر روی گزینه مشاهده در پایین صفحه، فاکتور را باز کرده، تغییرات مورد نظر را اعمال و در نهایت ثبت کرد.

3. لیست فاکتور خرید

از منوی اصلی نرم افزار، گزینه خرید را کلیک کرده و از منوهای باز شده گزینه لیست فاکتورهای خرید را انتخاب می کنیم.

در صفحه ای که  باز می شود می توان بازه زمانی مورد نظر را مشخص کرده و با استفاده از دکمه نمایش تمامی فاکتورهای خرید که تا بحال صادر شده باشند را مشاهده نمود. با انتخاب هر کدام از فاکتورها و انتخاب گزینه مشاهده از پایین صفحه می توان اقلام فاکتور مورد نظر را مشاهده نمود و یا از فاکتورها چاپ مجدد تهیه کرد، همچنین می توان از فاکتورها خروجی اکسل تهیه کرد.

4. دسترسی های فاکتور خرید

در این قسمت مواردی را که کاربر در صدور فاکتور خرید به آنها دسترسی دارد قابل مشاهده می باشد و اگر مواردی هستند که کاربر نیاز ندارد به آنها دسترسی داشته باشد از  منوی تنظیمات، قسمت کاربران و انتخاب سطح دسترسی کاربران می توان آن موارد را برای کاربر غیر فعال نمود.

5. برگشت از خرید

5.1- صدور فاکتور برگشت از خرید

برای مرجوع کردن کالاهای خریداری شده از گزینه صدور فاکتور برگشت از خرید استفاده می کنیم که از منوی اصلی نرم افزار قسمت برگشت از خرید را انتخاب و از منوهای باز شده صدور برگشت از خرید را انتخاب می کنیم.

در صفحه ای که باز می شود، از قسمت کد کالا،  بارکد کالا یا کالاهای مورد نظر را اسکن و یا اینکه کالاهای مورد نظر را انتخاب می کنیم، همچنین از قسمت کد حساب، فروشنده ای که به آن کالا برگشت داده می شود را مشخص می کنیم.

با ثبت کردن فاکتور، صفحه دریافت باز می شود و باید نحوه دریافت مبلغ فاکتور را مشخص و اطلاعات را ثبت کنیم.

5.2- ویرایش فاکتور برگشت از خرید

در صفحه ای که باز می شود آخرین فاکتور برگشت از خرید در روز جاری نمایش داده می شود، چنانچه فاکتور مورد نظر آخرین فاکتور نبود، می توان بر روی آیکون  کلیک کرده و در صفحه باز شده، از قسمت پایین صفحه تاریخ مورد نظر را تنظیم و دکمه نمایش را کلیک کرد تا تمام فاکتورها نمایش داده شوند، حال می توان فاکتور مورد نظر را انتخاب و با کلیک بر روی گزینه مشاهده، فاکتور مورد نظر را باز نمود.

بعد از اینکه فاکتور باز شد تغییرات مورد نظر (تعداد کالا، قیمت کالا، کدحساب، توضیحات و …) را اعمال و ثبت می کنیم.